Spotkania i prezentacje o moich pasjach - jaskiniach, fotografii, podróżach

Prowadzę pokazy multimedialne i spotkania - na festiwalach, przeglądach, dla firm, centrów kultury, podczas prywatnych eventów. Poniżej znajdziesz kilka tematów. Skontaktuj się ze mną mailowo lub telefonicznie, żeby dowiedzieć się więcej

W 80 jaskiń dookoła świata

Jaskinie_KBiernacka_USA copy.jpg

W 80 jaskiń dookoła świata

Która jaskinia jest uznawana za najpiękniejszą na świecie? Co to są gipsowe kwiaty, jak wyglądają hawajskie tuby lawowe i jak się dostać na dno stumetrowej studni krasowej w środku dżungli? Na czym polega eksploracja jaskiń i dlaczego niektóre systemy bada się od ponad 50 lat? Jak się czuje speleolog po spędzeniu tygodnia pod ziemią?

Grotołaz i fotograf Kasia Biernacka opowiada o swojej pasji, która w ciągu 18 lat zaprowadziła ją do jaskiń na różnych krańcach naszej planety.

Zapytaj o szczegóły, zamów spotkanie - kontakt.

 

O fotografii jaskiniowej

01_Sardynia2017_Piggios_rzeka_KBiernacka_MG_9582.jpg

O fotografii jaskiniowej

Jak zrobić zdjęcie w jaskini, w totalnej ciemności? W dodatku wisząc na linie w 200-metrowej studni albo stojąc po pas w lodowatej podziemnej rzece? Jak się robi reportaż z eksploracji czyli poznawania nowych korytarzy? Jaki sprzęt fotograficzny przetrwa kilkudniową podróż wgłąb ziemi, na głębokość ponad 1000 metrów? A także - jak fotografowano jaskinie kiedyś, przed wynalezieniem elektronicznych lamp błyskowych?

Grotołaz i fotograf Kasia Biernacka dzieli się doświadczeniem z 16 lat robienia zdjęć podziemnego świata na różnych krańcach naszej planety. Zamów spotkanie - kontakt.

 

O harpiach, ślimakach, jaskiniach i dronach

Belize_KasiaBiernacka_MG8012.jpg

O harpiach, ślimakach, jaskiniach i dronach

… czyli czego szukaliśmy w rezerwacie górskim w południowym Belize.

Jakie są najgroźniejsze stworzenia żyjące w selvie i co jedzą drapieżne harpie? Gdzie szukać nieznanych nauce gatunków mikroskopijnych mięczaków? Po co zjeżdżać na dno leja krasowego o głębokości 100 metrów? Jak za pomocą kamery termowizyjnej znaleźć wyjce? Kasia Biernacka opowie o wspartej przez grant National Geographic wyprawie eksploracyjnej w góry południowego Belize.

Zamów spotkanie - kontakt.


Z małym dzieckiem na wyprawę?

nowy_KBiernacka_Meksyk_2010.jpg

Z małym dzieckiem na wyprawę?

Zabieranie dziecka na wyprawy eksploracyjne czy górskie to sposób na połączenie naszych pasji z życiem rodzinnym. Nie zawsze będzie łatwo, ale warto podjąć wyzwanie. Daje ono dziecku szansę na doświadczenie różnorodności świata i zaprzyjaźnienie się z nim. Wbrew pozorom łatwiej zacząć, gdy dziecko jest naprawdę małe. Jak to zrobić w sposób mądry i jednocześnie ciekawy dla niego?

Kasia Biernacka podzieli się doświadczeniami z podróżowania po świecie z 12-letnią dziś Zuzią.

Zamów spotkanie - kontakt.

 Everest Marathon z perspektywy fotografa

EverestMarathon_KasiaBiernacka_DSC3134.jpg

Everest Marathon z perspektywy fotografa

Odbywa się co roku 29 maja, w rocznicę zdobycia szczytu przez Hillary'ego i Tenzinga. Startuje z bazy po stronie nepalskiej, na wysokości 5350 metrów i jest najwyżej położonych biegiem górskim na świecie. W 2017 roku Kasia Biernacka fotografowała przygotowania do maratonu, podejście słynnym Everest Basecamp Trek oraz start Piotra Hercoga, który wygrał wtedy w klasyfikacji międzynarodowej. Przepiękna sceneria, spory wysiłek fizyczny, ale też niełatwa logistyka pracy fotografa na trasie biegu, który prowadzi 42-kilometrową, wąską górską ścieżką.

Zamów spotkanie - kontakt.

 

Eksploracja jaskiń w dżungli Meksyku - Sistema Cheve

Eksploracja jaskiń w dżungli Meksyku - Sistema Cheve

Jak się znajduje jaskinię, która ma ponad 1000 metrów głębokości? Czy trudno pokonać jej wąskie partie, pionowe studnie, labirynty korytarzy? Czy da się dotrzeć do jej dna? Jak ją zbadać, zmierzyć, udokumentować? Co zrobić, gdy drogę przetnie podziemna rzeka albo na końcu jest syfon? Jak zorganizować działanie pod ziemią dużego zespołu? I co w ogóle ciągnie speleologów do jaskiń?

Kasia Biernacka uczestniczy od 18 lat w projekcie eksploracji Sistema Cheve w południowym Meksyku. Międzynarodowa ekipa grotołazów próbuje połączyć jaskinie tego rejonu w system, potencjalnie jeden z najgłębszych na świecie.

Zamów spotkanie - kontakt.

 

Najgłębsza jaskinia zachodniej półkuli - Sistema Huautla

Najgłębsza jaskinia zachodniej półkuli - Sistema Huautla

Sistema Huautla (-1545 m) to obecnie najgłębsza jaskinia Meksyku i jednocześnie całej zachodniej półkuli. Jej eksploracja trwa od ponad 50 lat i mimo że długość jej korytarzy przekracza 75km, nadal pozostaje w niej wiele do odkrycia. Huautla leży w górach Sierra Mazateca, które w latach 60. XX wieku zostały odkryte dla świata przez amerykańskich naukowców i hipisów, poszukujących halucynogennych grzybków. Historia Mazateków, grzybków i jaskiń rozwija się, jest w niej kilka polskich akcentów.

Zamów spotkanie - kontakt.

 
Lechuguilla – jaskinia piękna i ważna dla świata

kasiabiernacka__MG_2004-3.jpg

Lechuguilla – jaskinia piękna i ważna dla świata

Wielu grotołazów uważa ją za najpiękniejszą na świecie z powodu niezwykłych i unikatowych nacieków. Jakie cuda można zobaczyć w Lech, jakie są zasady poruszania się po niej i dlaczego rocznie może odwiedzić ją zaledwie garstka osób? Kasia Biernacka jest jedną z dwóch osób z Polski, które były dotychczas w Lechuguilli.

Zamów spotkanie - kontakt.